דף הבית >> תחומי עיסוק >> רשלנות רפואית
מהי רשלנות רפואית?
טיפול רפואי שחרג מהסטנדרט המקובל וכתוצאה ממנו נגרם נזק.
מהו טיפול רפואי שחרג מהסטנדרט המקובל? 
 
סטייה מסטנדרט רפואי מקובל איננה התייחסות לא נאותה של רופא, אלא טיפול רפואי שאינו נכון, כגון, אי ביצוע בדיקות שמקובל היה לבצען, אי אבחון מחלה בזמן למרות תלונות חוזרות של מטופל, איחור באבחון גידול, איבחון שגוי, פרשנות צילומים (רנטגן C.T. ) בצורה שאינה נכונה שהובילה לטיפול שגוי, אי משלוח חולה לבדיקות, לידה שנוהלה באופן כושל והסתיימה בנזק ליולדת, כגון, קרעים קשים ארוע מוחי, וכן בנזק לעובר כך שלא הועבר חמצן ונגרמה פגיעה מוחית. אף מתן טיפול רפואי ללא הסבר למטופל או לבני משפחתו אודות הסיכונים, הסיכויים ותופעות הלוואי הכרוכים בו, או הצגת מצג שווא שמדובר בטיפול קל, הינו- טיפול שחרג מהסטנדרט.

רשלנות רפואית

בנוסף, אי מתן הסבר למטופל לפני מתן הטיפול, או מתן הסבר לקוי, מהווה עוולה בפני עצמה המזכה בפיצוי. פעמים רבות, מטופלים חותמים על טופס הסכמה לטיפול רפואי או ניתוח, אך חתימה על טופס הסכמה, לבדה, אינה מהווה הסכמה לכל הרשום בו. ההסכמה צריכה להיות ברורה, על המטופל להבין את מצבו הרפואי, את הטיפול, את הסיכונים, הסיכויים, תופעות לוואי וכן נדבר הסבר לאלטרנטיבות שונות לטיפול. הדבר נדרש במיוחד כאשר הטיפול אינו טיפול "מציל חיים" אלא טיפול קוסמטי, ניתוח פלסטי, טיפול בליזר וכו'.

מהו נזק?
נזק יכול להיות אחד מהגורמים הבאים: מוות, נכות חדשה, נכות שהוחמרה, כאב וסבל מיותר.
האם נדרש להוכיח קשר סיבתי? 
 
על מנת להוכיח רשלנות רפואית צריך להוכיח שהרשלנות היא זאת אשר גרמה לנזק.

איך לתבוע?
כאשר מתעורר ספק האם יש מקום להגיש תביעה ברשלנות רפואית רצוי לפנות למשרד עורכי דין שירה פינקלשטיין, ולתאם פגישה. אף אם אין בידי הלקוח את מלוא התיעוד הרפואי אודות הרשלנות, מומלץ להתחיל את הליך התביעה, שכן עורכת דין פינקלשטיין, תוכל לדרוש את התיק הרפואי מהמוסדות המטפלים.

איך ומי מגישים תביעה? 
עורכת דין פינקלשטיין, תפנה עבורך למומחה מתאים, בהתאם לאופן וסוג המקרה, שיערך חוות דעת רפואית, לאחר בדיקת הנפגע, בה יפורטו הן סעיפי הרשלנות והן הנכות שנגרמה בעקבות אותה רשלנות. לאחר שמלאכת הכנת חוות הדעת הסתיימה, עורכת הדין שירה פינקלשטיין תערוך את התביעה, לצורך הגשתה לבית המשפט. כמובן שללקוח יש את מלוא הזכות לקרוא את התביעה בטרם הגשתה.
 
מה קורה לאחר שמוגשת התביעה? 

לאחר הגשת התביעה, יש לגוף הנתבע 30 ימים להגשת כתב הגנה. בנוסף, יש לו זכות להגיש חוות דעת מטעמו, שבדרך כלל, נוגדת את חוות הדעת מטעם התביעה, ומגנה על הגוף הנתבע.
 
מה קורה לאחר שמוגש כתב הגנה? 
לאחר שהנתבע הגיש כתב הגנה וחוות דעת מטעמו, מתקיים דיון בבית המשפט. פעמים רבות בית המשפט ממליץ לצדדים לפנות להליך של גישור .
 
למה לפנות להליך של גישור? 
 
הגישור היא שיטה ליישוב סכסוכים, שבה גורם נייטרלי מסייע לצדדים לסכסוך להשיג הסכם בעניין שבו לצדדים יש אינטרס משותף יחד עם חילוקי דעות. הגישור מתאפיין בפשטות ההליך, ובראייה הרחבה של האינטרסים של הצדדים, במקום ראייה צרה של סכסוך המובא להכרעה בלבד.
מה קורה אם התיק לא מסתיים בגישור? 

בית המשפט, על-ידי השופט, הוא אשר מנהל את התיק. בידי בית המשפט האפשרות למנות מומחה מטעמו- שלישי- ניטרלי, אשר יביע דעתו על התביעה וחוות הדעת שהוגשו מטעם הצדדים, והאם הוא סבור שיש רשלנות במהלך הטיפול אם לאו.
אפשרות נוספת היא, להורות לצדדים להגיש "תחשיבי נזק", מסמך שבו יפרט עורך הדין של התובע את הרשלנות שנגרמה ואת נזקי התובע, והצד השני, הנתבע, מגיש אף הוא "תחשיב נזק" מטעמו, ובו הוא מפרט את טענותיו.
בשלב זה, אם שני הצדדים מסכימים לפשרה, הנתבע שולח לתובע "שטר סילוק". במידה ואחד הצדדים לא מקבל את הפשרה, על הצדדים להגיש "תצהירים וראיות". לאחר הגשת הראיות, בית המשפט קובע את התיק לשמיעתם. לאחר שמיעת הראיות, הצדדים כותבים "סיכומים", בהם כל צד מעלה את טענותיו, ממכלול הראיות שהועלו במהלך המשפט, ומגיש לבית המשפט, וניתן עתה, רק להמתין לקבלת פסק דין.
יצירת קשר
לצורך קבלת  מלוא המידע הרלוונטי והתייעצות ראשונית, ללא התחייבות או תשלום, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורכת דין שירה פינקלשטיין, טלפונית או דרך טופס יצירת קשר שבאתר. 

תאונות דרכים

תאונות תלמידים

רשלנות רפואית

ביטוח לאומי

תאונות בשטח בנוי

תאונות עבודה
 
פקס: 03-9340440  
שירה פינקלשטיין, משרד עו"ד 
     
המידע באתר הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
 
סלולארי:  050-6543601
דוא"ל:  shira@fs-law.co.il
כל הזכויות שמורות  ©     עיצוב גרפי:  Mash Design