דף הבית >> תחומי עיסוק >> תאונת תלמיד בבית ספר
תאונה היא אירוע טראומטי, גם לתלמיד או ילד הגן הנפגע וגם להוריו. אולם, התנהלות נכונה החל מהשלב הראשון תסייע לתלמיד ולהוריו לקבל את מלוא הפיצוי שמגיע להם, בשל הנזקים שנגרמו להם בתאונה.
 
ממי ניתן לתבוע פיצוי בשל הנזקים שנגרמו לתלמיד או לילד בגן?
תביעה לפיצוי בשל נזקים שנגרמו לתלמיד בבית ספר או בגן נחלקת לשניים:
 1. תביעה כלפי פוליסת ביטוח תלמידים, שבה מבוטח כל תלמיד, על ידי הרשות המקומית שבה הוא לומד.
 2. תביעה כלפי בית הספר עצמו או הגן (וחברת הביטוח המבטחת אותו), במקרה שבו התאונה לתלמיד נגרמה בשל רשלנות מצד בית הספר או הגן.

תאונת תלמיד בבית ספר

פציעה בתאונה מחוץ לבית הספר ומחוץ לשעות הלימודים

פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, שבה מבוטח, כאמור, כל תלמיד בישראל חלה על התלמיד במשך 24 שעות ביממה, בכל ימות השנה ובכל מקום בו הוא נמצא, אפילו בחו"ל. על מנת לקבל פיצוי באמצעותה, אין זה משנה האם לתאונה שבה התלמיד היה מעורב היה קשר לבית הספר שבו הוא לומד או לא.
עם זאת, ישנם סוגים של תאונות אשר אינם מכוסים על ידי הפוליסה: תאונת דרכים, מלחמה, פעולת איבה, פעילות צבאית סדירה, תאונת עבודה, רשלנות רפואית ומחלה שאינה נובעת מתאונה.
 
טופס תאונה
בכל בית ספר או גן ישנו טופס תאונה מטעם משרד החינוך, אותו על מנהל/ת בית הספר או הגננת למלא, ובו עליו/ה לרשום את פרטי הארוע, שעת הארוע והעדים לארוע. עותק מהטופס יש להמציא להורי התלמיד הנפגע הטופס הנ"ל הינו חשוב ביותר, שכן תלמיד שנפגע בהיותו קטין, יכול להגיש תביעה עד הגיעו לגיל 25, ולאחר שנים רבות, טופס זה יכול להוות מסמך מהותי להוכחת התאונה.

טיפול רפואי ראשוני
חשוב לפנות לטיפול רפואי מתאים. במידת הצורך, ניתן להתפנות לחדר מיון בבית חולים. לפי חוק הבריאות הממלכתי, תלמיד שנפגע בתאונה, במוסד חינוכי או במסגרת פעילות מטעם המוסד, זכאי לקבל החזר הוצאות עבור טיפול בחדר המיון.
כאשר ההורים והתלמיד פוגשים ברופא המטפל, בחדר המיון, חשוב לספר לו בצורה מדויקת ככל האפשר על האופן שבו התרחשה התאונה והיכן ולפרט מהן כל הפגיעות שנגרמו לילד כתוצאה ממנה.

טיפול רפואי נוסף
חשוב להוסיף ולפנות לטיפול רפואי, בקופת החולים, ככל שיש בכך צורך גם לאחר השחרור מחדר המיון. כמו כן, חשוב לטפל בכל סוגי התלונות השונות שעשויות להיות לילד, אצל רופאים מומחים שונים, כגון אורתופד, נוירולוג, רופא שיניים, רופא עור, רופא אף אוזן גרון, פסיכיאטר ועוד.
יש להקפיד ולשמור כל מסמך ומסמך שניתן על ידי הרופאים המטפלים השונים (הפניות למומחים ולבדיקות, ימי מחלה, מרשמים, סיכומי ביקור, קבלות על רכישת תרופות ואביזרים רפואיים ועוד).

תיעוד נוסף
 • עדים: מיד לאחר התאונה, חשוב להשיג ולשמור את שמותיהם ופרטי ההתקשרות העדים לה, ככל שהיו כאלה. עדי ראייה לתאונה יסייעו להורים ולתלמיד להוכיח את טענותיהם, בהמשך.
 • תצלומים: לגבי הפציעות שנגרמו בתאונה.
 • תלושי שכר או דו"חות למס הכנסה ומע"מ: הן של התלמיד, אם הוא עובד, והן של הוריו, החל מהתקופה שלפני התאונה. באמצעותם ניתן יהיה להוכיח פגיעה במצב הכלכלי, כתוצאה מהתאונה.
 • הוצאות אחרות: תלמיד שנפגע בתאונה בבית הספר עשוי להזדקק לעזרה נוספת בבית, מהוריו או מאדם אחר, להתאמת הבית לצרכיו באמצעות אביזרים שונים ועוד. כמו כן, עלולות להיגרם לילד והוריו הוצאות מוגברות על תחבורה, כגון תשלום למוניות או על דלק וחנייה, בשל הצורך להגיע לטיפולים הרפואיים השונים וכן במקרה שהוא מתקשה בהליכה. יש לשמור את כל הקבלות בגין הוצאות שכאלה, על מנת לקבל עליהן החזר בבוא היום. בנוסף, עצם קיומן של הוצאות כאלה עשוי לסייע להוכחת חומרתה של הפגיעה שנגרמה, כתוצאה מהתאונה.
איך ייקבע סכום הפיצוי?

הפיצוי המתקבל מפוליסת ביטוח התלמידים
פוליסה זו מכסה את סוגי הנזקים הבאים:
 • נכות צמיתה. סכום הפיצוי מחושב כאחוז מתוך סכום קבוע (סכום הנקוב בפוליסה ומתעדכן מדי שנה), בהתאם לדרגת הנכות שנקבעת לתלמיד על ידי מומחה רפואי (או מומחים רפואיים, אם ישנן פגיעות במספר תחומים שונים).
 • נכות זמנית.
 • החזר הוצאות בגין אמצעי עזר רפואיים.
 • פיצוי להורה שנפגע במסגרת השתתפות בפעילות בבית הספר שבו לומד התלמיד.
 • פיצוי כתוצאה ממוות.
 • תאונת שיניים.
 
באתר ניתן למצוא את פוליסות הביטוח לפי שנים, ולעיין בהם.
 
הפיצוי המתקבל בתביעה כלפי בית הספר
סכום פיצוי זה נפסק על ידי בית המשפט הדן בתביעה, או לחילופין, בהסכם פשרה עם חברת הביטוח אשר ביטחה את בית הספר או הגן בו נפצע התלמיד. פיצוי זה מחושב גם כן בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לתלמיד.

האם זה משנה כיצד נגרמה התאונה בבית הספר או בגן?
כן ולא. לצורך תביעת פוליסת ביטוח התלמידים, כל שנדרש הוא להוכיח את עצם התרחשותה של התאונה ולהציג מסמכים המעידים על טיפול רפואי, הוצאות רפואיות ונכות, במידת הצורך.
עם זאת, לצורך תביעת בית הספר או הגן בשל רשלנות, בית המשפט מתחשב, בעת קביעת סכום הפיצוי, ב"אשם תורם" מצד הנפגע. כלומר, בית המשפט עלול לקבוע כי בשל השתוללות, חוסר שימת לב להוראות מורים, גננת ומדריכים וכדומה, יש לתלמיד אשם תורם בקרות התאונה.

האם כדאי לפנות לעורך דין?
הפנייה למשרד שירה פינקלשטיין, עורכי דין, מאד מומלצת, כבר בשלב הראשון האפשרי.
ראשית, עורך הדין ידע להנחות את התלמיד והוריו באשר לתיעוד שעליהם לשמור, על מנת להוכיח את עצם התרחשותה של התאונה ואת חומרת הפציעות שנגרמו בה. שנית, ניתן ומומלץ להיוועץ בעורכת דין שירה פינקלשטיין המתמחה בדיני הנזיקין ובפרט בייצוג נפגעים בתאונות בבית ספר וגן, באשר לסיכוייה של תביעה כלפי בית הספר שבו נפגע התלמיד, בעילה של רשלנות. עורך הדין גם ייצג את התלמיד והוריו אל מול הגופים השונים שעמם הם נדרשים לבוא במגע, כגון חברות הביטוח השונות, בית הספר וכן בית המשפט, בבוא היום. התנהלות נכונה מצד התלמיד הנפגע והוריו, בהתאם לייעוץ המשפטי הניתן להם מעורך דין הבקיא בתחום, תסייע לזכות במלוא הפיצוי המגיע בשל נזקי התאונה בבית הספר.

תאונות דרכים

תאונות תלמידים

רשלנות רפואית

ביטוח לאומי

תאונות בשטח בנוי

תאונות עבודה
 
פקס: 03-9340440  
שירה פינקלשטיין, משרד עו"ד 
     
המידע באתר הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
 
סלולארי:  050-6543601
דוא"ל:  shira@fs-law.co.il
כל הזכויות שמורות  ©     עיצוב גרפי:  Mash Design